Možná jste o ní už slyšeli, možná se s tímto názvem setkáváte úplně poprvé. Nápoj Kombucha vzniká kvašením neboli fermentací. Tradice tohoto probiotického nápoje vyrobeného z čaje sahá tisíce let zpátky do historie. Používala se jako tradiční prostředek pro detoxikaci a podpoření zdraví na Dálném východě. Dnes se užívání Kombuchy postupně rozšiřuje po celém světě nejen kvůli všudypřítomnému koronaviru, ale celkově kvůli rostoucímu počtu civilizačních chorob.

O co přesně jde?

Kombucha pochází z Číny a Japonska. Jedná se o kolonii příznivých bakterií, kvasnic a cukru v černém nebo zeleném čaji. Během kvašení se na povrchu tvoří vrstva připomínající houbu. Jde o další mix různých kultur kvasinek a bakterií, jež je možné využít k tvoření dalšího nápoje. Chuť je sladkokyselá, dala by se přirovnat třeba k burčáku.

Jaké jsou pozitivní účinky?

Studie se shodují, že Kombucha má velkou řadu vlastností, které prospívají našemu tělu. Obsahuje antioxidanty, které se podílí na odstraňování škodlivých bakterií, a díky tomu pomáhá zbavit se některých neduhů. Produkuje také celou řadu prospěšných látek, přičemž nejdůležitější jsou kyselina glukonová a glukoronová – ta pročišťuje organismus, povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a napomáhá odbourávání cholesterolu.

Tyto dvě látky si sice lidské tělo vyrábí v játrech samo, ovšem pro dnešní styl života je to malé množství. Neodbourané škodliviny se tak člověku pomalu ukládají v tukových tkáních a mohou způsobit nepříjemnosti.

Látky obsažené v nápoji na sebe tyto škodliviny vážou a odvádí je močí z těla. A to je jen jedna z prospěšných vlastností nápoje, zde jsou další:

  • Detoxikace jater a čistění krve.
  • Prevence onemocnění jater.
  • Regulace lipidů v krvi, což znamená snižovaní celkového cholesterolu.
  • Řízení hladiny cukru v krvi.
  • Ochrana srdce a celého kardiovaskulárního systému.
  • Zabránění tvorbě ledvinových kamenů a podpora funkce ledvin.
  • Zachování funkce kloubů a zabránění zánětům u jedinců s artritidou.
  • Zmírnění bolesti hlavy.

Blahodárný výtažek

Kombuchu můžete užívat formou nápoje, pokud vám ale nechutná, jsou i jiné možnosti. My osobně máme zkušenost s dvěma produkty, které nyní nabízíme i u nás ve studiu Jóga spirit. Kombooster je přírodní extrakt z Kombuchy, který obsahuje velkou řadu vitamínů a minerálů.

Z jeho mnoha pozitivních účinků můžeme zmínit třeba posílení imunity, zlepšení krevního oběhu a zdraví srdce. Čistí cévy a trávící trakt, podporuje psychické zdraví a zajišťuje přísun energie. Chrání plíce, reguluje činnost jater, podporuje správnou činnost mozku a protizánětlivých procesů v těle.

Druhým produktem je Lifebooster, který kromě výtažku z Kombuchy obsahuje také extrakt z rostlin Aloe Vera, Noni a Black Goji Berry. K tomu opět spoustu vitamínů a minerálů. Účinky má stejné jako Kombooster, navíc je ale velmi silný antioxidant. Podporuje boj s viry, výživu buněk, reguluje krevní tlak, snižuje cholesterol a má protibakteriální účinky. Oba produkty jsou vhodné pro celiaky, alergiky, vegany a vegetariány.