Vzpomínám si, že když jsem začínala s jógou, bločky, deky, pásky a další propriety mi nasadily brouka do hlavy. Je dobré vypomáhat si? Mám si vzít nějaké pomůcky, když mi lektor nic neřekl? Otázky mi vířily v hlavě. Až čas ukázal odpovědi. Zde jsou:

Postupem let jsem pochopila jednu důležitou věc – pomůcky se nejmenují jen tak pro nic za nic, opravdu nám při cvičení pomáhají a jejich využívání je v jistých případech žádoucí. Navíc je to signál, že posloucháme své tělo a umíme mu vyhovět. To, že se opřeme o cihličku, protože nechceme jít do úklonu přes bolest, neznamená, že cvičíme hůř než soused vedle. Jóga není soutěž, při které musíme dosáhnout až na zem, předklonit se nebo zaklonit na úplné maximum a protahovat tkáně k prasknutí. Je to vědomý pohyb, při kterém chceme tělo zdravě posílit, protáhnout a uvolnit.

Někdy ale může být těžké neporovnávat se a je to proces, kterým procházíme postupně. Pamatuji si lekce, kdy jsem posílala své hypermobilní tělo přes bolest do co nejhlubších úklonů a dalších rozsahů, protože všichni kolem mě to zvládli. Až přes mnoho odtrpěných bolestí a blokád mi došlo, že se nemusím s nikým porovnávat. Tím se dostávám k tomu, že pomůcky mohou mít dvojí roli. Sloužit jako opora pro ztuhlé a neohebné tělo, ale také stopka pro velmi pružné nebo hypermobilní jedince. Ti by sice zvládli úklon až na zem, tělo by za to ale určitě nepoděkovalo.  

Óda na bloček

Pokud lektor zamýšlí do lekce zakomponovat pomůcky, upozorní vás na ně hned na začátku hodiny. Jsou ale dvě základní, které se vám mohou hodit každou lekci – deka a bloček.

Deka je vhodná nejenom na přikrytí při závěrečné relaxaci ale také na vypodložení. Můžete si ji dát pod koleno v klečícím bojovníkovi, pod hlavu při lehu na zádech nebo na boku, pod paty v širokém podřepu a tak dále. Cihlička neboli bloček nám zase poskytne potřebnou oporu, když například nedosáhneme na zem. Dejte jenom pozor, ať ho v pozicích křečovitě nesvíráte. Často se stává, že když hledáme balanc, bloček sevřeme a tím se ztratí zdravá opora. Zkoušejte nechat dlaň pouze spočinout, jako by se opřela na podlaze. Bloček také pomůže při zkříženém sedu – pohodlně se usaďte na jeho okraj, dobře tak procítíte sedací kosti.

Na dalších spoustu možností přijdete sami během praxe, nebojte se zkoušet a experimentovat. Každá hodina je jiná a tělo v jiné kondici, nespoléhejte proto na pomůcky automaticky a pasivně, a naopak pokud jste pozici jednou zvládli bez nich, může se stát že napodruhé se budou hodit.

Vnímejte, hledejte opory a užívejte si pohyb – ať už s malou nápomocí nebo bez ní.😊