Známe to každý. Vrhneme se do sportu, chvíli nás to drží a pak motivace upadá. V té chvíli je správný čas si připomenout, co nám pohyb přináší a proč je fajn vytrvat. Jóga, stejně jako jiná aktivita, má mnohem více pozitivních účinků, když ji budeme praktikovat pravidelně. Je to navíc cesta, která skýtá celou řadu překvapení.

Vstát či nevstat?

Nováčka, který se objeví v jógové komunitě, může zaskočit, že někteří praktikující vstávají brzo ráno a cvičí ještě před prací, poté často i večer. Pohyb na podložce by měl prioritně přinášet radost, takže pokud jste už večer nervózní, že musíte ráno vstávat, tudy cesta určitě nevede. Naslouchejte sami sobě a najděte si denní dobu, která vám bude pro jógu vyhovovat, a také počet cvičení, které tělu budou prospívat a nepřetahovat ho. Můžete vyzkoušet začít vstávat jen o pár minut dříve a ráno se lehce protáhnout a aktivovat tělo. Možná vám bude vyhovovat chodit na lekci do studia, které vás ráno probudí a večer naopak uklidní. Zkrátka zkoušejte a hledejte si ten správný jógový rytmus.

Zlepším se vůbec někdy?

Pohyb má vývoj. Představte si ho jako stavbu domu – nejprve je potřeba vybudovat základy, a až poté můžeme dělat stěny, střechu a nakonec vybavení. To také platí u jógy. Cvičit pravidelně, trpělivě a s pokorou je klíč. Spěch bortí koordinaci a naše soustředění. Chtít hned dělat stojky nebo jít do jiných pokročilých pozic bez toho, aniž by na to tělo bylo připravené není fér vůči sobě. Proto, jestli si pořád připadáte jako začátečník, nevadí, ne každý je uzpůsoben zvládat náročné druhy pohybu. Jóga o tomhle navíc vůbec není. Může to být jen krásné plutí v základních pozicích, které dodá tělu sílu a lehkost. Proto se nenechte odradit. 

Moje týdenní radost

Možná jste si už pro sebe našli ten správný druh jógy a odhodlali se vytáhnout podložku, ale pořád má něco jiného přednost – je hezké počasí, ozvala se kamarádka… A tak se návštěva studia stále odkládá. Řešením problému může být kurz, který si dopředu zaplatíte, a který má vždy jistou návaznost. Jednotlivé hodiny se tak doplňují, obohacují a čeká vás pokaždé něco nového. Navíc si jasně stanovíte den a čas, kdy má jóga přednost před vším.

Variabilita je klíč

A pokud vás popadla únava a po józe se vám stýská, přeneste si ji domů pomocí knih, aroma rituálů, dýchání, meditace, poslechu hudby, filosofie… Jóga má mnoho rovin a aspektů, nemusí být nutně a stále na podložce. Obohatí vám život o krásné myšlenky, zklidní mysl a bude vás zakotvovat tady a teď.